Tudástár

Gyakran felemerülő kérdésekre adunk választ az alábbiakban.

Mennyibe kerül egy napelemes rendszer?
Sajnos erre a kérdésre nem lehet teljesen konkrét és pontos választ adni, mivel minden napelemes rendszer telepítése egyedi árajánlat alapján történik.

Ennek oka, hogy nincs két azonos energiaszükségletű ingatlan, ahogyan nincs két egyforma háztartás sem.

A napelemes rendszerek árairól azonban általánosságban elmondható, hogy függetlenül attól, hogy milyen méretű rendszerre van szükség, egyszeri, jelentős kiadásról van szó.

Hogy kicsit pontosabbak legyünk: egymillió forint feletti összeggel kell számolni, ami nem kis összeg, de szerencsére vannak olyan lehetőségek, amelyek egy kicsit megkönnyíthetik a helyzetet.

Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a minőségért is fizetni kell.

Cserébe viszont garantált a jó hatásfok és a hosszabb élettartam, ami hosszú távon - a gazdaságosság szempontjából - sokat számít.

A napelemes rendszerek árába beletartozik az elengedhetetlen inverter is, amely nélkül nem jutnánk hozzá a váltakozó áramhoz; mondhatjuk, hogy ez a rendszer szíve és lelke.

Természetesen az ár tartalmazza a napelemek tartószerkezetét is, hiszen a paneleket nem közvetlenül a tetőre rögzítik, és az összeget nagyban befolyásolja a napelemes rendszer névleges teljesítménye is, amely, mint már említettem, az ingatlan éves villamosenergia-fogyasztásától függ.

Napelemes rendszeren gondolkodik? Keressen minket!



Pontos árakat igényfelmérés után tudunk adni.

Használja űrlapunkat és szakképzett munkatársunk keresni fogja Önt egyeztetés céljából.

Ingyenes ajánlatkérés

Milyen akciók, kedvezmények és pályázatok elérhetők?
A napelemes rendszerekhez kapcsolódóan szerencsére szinte folyamatosan elérhetők lakossági és vállalati pályázatok.

Honlapunkon naprakészen találhatja meg ezeket a lehetőségeket, részletesen leírva a támogatottak köre és egyéb fontos információk.

Tekintse meg milyen pályázatok elérhetők



Alábbi menüpontunkban naprakészen érheti el az összes aktuális lakossági és vállalati pályázatot.

Pályázatok

Hogyan működik a napelemes rendszer?
A folyamat nagyon röviden összefoglalva:

  • A napfény eléri a napelemeket.
  • A napelemek az így kapott elektromágneses sugárzásból egyenáramot állítanak elő.
  • Az inverter az egyenáramot váltakozó árammá alakítja.
  • A megtermelt és átalakított energiát otthonunk készülékei használják fel, a többit az áramszolgáltató hálózatára (vagy szigetelt rendszer esetén akkumulátorokra) töltjük.

Nyilvánvaló tehát, hogy a napelemek megléte és az, hogy süt a nap, önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a napenergiát felhasználhassuk.

A napelemek a napból érkező elektromágneses sugárzásból egyenáramot állítanak elő, de a háztartásokban található elektronikai eszközök többsége váltakozó árammal működik.

Éppen ezért az inverter minden napelemes rendszer egyik legfontosabb és leglényegesebb eszköze, amely a napelemek által termelt egyenáramot a számunkra szükséges váltakozó árammá alakítja át.

Az inverter azonban nemcsak a napelemes rendszer működését segíti, hanem védelmi funkciót is ellát: áramszünet esetén a teljes rendszert lekapcsolja, így teljesen biztos, hogy nem sérül meg.

A szükséges inverter típusa attól függ, hogy melyik áramszolgáltató hálózatára csatlakozik a napelemes rendszer, és attól is, hogy a telepített rendszer önálló, hálózatra csatlakoztatott vagy hibrid.

Az önálló rendszerek működéséhez akkumulátorok szükségesek, ahol a fel nem használt villamos energia tárolható, míg a hálózatra kapcsolt napelemes rendszerek esetében úgynevezett adok-kapok mérőt kell felszerelni, amely szintén csatlakozik az adott szolgáltatóhoz.

Mindegy azonban, hogy melyik napelemes rendszert választja, fontos tudni, hogy ezek működési elve tulajdonképpen ugyanaz, az eltérések az áram későbbi sorsával függnek össze.

Hogyan néz ki a napelem rendszer telepítése?
Az első lépés természetesen az, amikor az ügyfél azzal a kéréssel fordul hozzánk, hogy napelemes rendszert szeretne; ennek legegyszerűbb módja a honlapunkon található árajánlatkérő űrlap kitöltése, ami után illetékes megyei vállalkozó partnerünk visszahívja az ügyfelet. A visszahívás során időpontot egyeztetünk a helyszíni felmérésre, ami a folyamat következő lépése.

A helyszíni felmérés a napelemes rendszer telepítése szempontjából elengedhetetlen lépés, hiszen ennek során partnerünk ellenőrzi, hogy a ház tájolása és a tető hajlásszöge megfelelő-e, ahogyan azt is ellenőriznie kell a szakembereknek, hogy a tetőszerkezet elég erős-e ahhoz, hogy gond nélkül elbírja a telepített napelemeket.

Ha mindent rendben találtak, akkor következik a tényleges árkalkuláció, amikor az igények egyeztetése és a pontos adatok ismeretében kiszámolják, hogy mennyibe fog kerülni a napelemes rendszer.

Ha az ügyfél egyetért a kiszámított összeggel és elfogadja azt, akkor jönnek az adminisztratív feladatok - ez egy elengedhetetlen lépés, hiszen az engedélyeztetési folyamatot is le kell bonyolítani.

Ha ez is sikeres, akkor az egyik kivitelező partnerünk egy előre egyeztetett időpontban a helyszínre megy, hogy a napelemeket a tetőre szerelje.

Mi az a hálózatra visszatápláló napelemes rendszer?
A napelemes rendszereknek három típusa van, ezek közül a visszatápláló rendszer az egyik, amely Magyarországon a legismertebb és a legelterjedtebb.

A regeneratív rendszer sajátossága, hogy bár a napelemes rendszer segítségével az ingatlan „önellátóvá” válik az áramellátás tekintetében, mégsem válik teljesen függetlenné a szolgáltatótól.

Ez pedig azért jó, mert a napelemek esetében nem ritka a túltermelés, és a megtermelt, de fel nem használt áram a szolgáltatóhoz kerül, aki ezt az áramot (az éves elszámolás keretében) megfizeti.

A hálózatba visszatápláló napelemes rendszer másik előnye, hogy ha a napelemek egy felhős napon - napsütés hiányában - kevesebb áramot tudnak termelni, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen ugyanúgy vásárolhatunk áramot a szolgáltatótól, mint eddig.

Elengedhetetlen tartozéka ezeknek a rendszereknek a fogyasztásmérő, amely a hálózatba szállított és a hálózatból vett áramfogyasztás mennyiségét méri.

Mi az a szigetüzemű napelemes rendszer?
Mi az elszigetelt rendszer? Az előző kérdésekben már említettük, hogy többféle naprendszer létezik, és az önálló naprendszer is ezek közé tartozik.

A hálózatba visszatápláló rendszerhez hasonlóan ennek is megvannak az előnyei, amelyek közül a legnagyobb, hogy egy szigetüzemű napelemes rendszer segítségével teljesen függetlenné válhat az áramszolgáltatótól.

Ez annak köszönhető, hogy a rendszer egyáltalán nem kapcsolódik a szolgáltató hálózatához.

Gyakran előfordul, hogy a napelemek több áramot termelnek, mint amennyire a háztartásnak az adott napon szüksége van, és az elszigetelt rendszer éppen ezért jó, mivel a megtermelt többletáramot akkumulátorokban tárolja, amelyeket később felhasználhat, ha nem süt eléggé a nap.

Az önálló rendszerek másik előnye, hogy a szolgáltatótól való függetlenségük miatt teljesen biztos, hogy nem kell villanyszámlát fizetni, ugyanakkor - szintén emiatt - vigyázni kell az akkumulátorokban tárolt árammal, mert ha azt elhasználták, akkor szolgáltató hiányában hosszú ideig áram nélkül maradhat a háztartás.

Továbbá fontos megemlíteni, hogy mivel az akkumulátorok az önálló rendszerek fontos elemei, kevésbé környezetbarátok, mint a hálózatba tápláló rendszerek.

Az akkumulátorokkal kapcsolatban meg kell említeni, hogy azokat sajnos egy bizonyos idő után cserélni kell, ami mondhatni drága, hiszen a napelemek egyik célja a megtakarítás, és ez befolyásolhatja ezt, valamint a megtérülést is.

Mi történik, ha nem süt a nap?

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mi történik, ha nem süt a nap? Hiszen köztudott, hogy a napelemek a napenergiát használják fel az áramtermeléshez, ezért a logika azt diktálja, hogy ha nem süt a nap, akkor nincs áram sem.

A napelemes rendszerek működése azonban ennél egy kicsit bonyolultabb, és természetesen úgy találták ki és tervezték meg őket, hogy a napfény hiánya ne okozhasson problémát.

Erre pedig több megoldás is létezik, szám szerint három.

Ha nincs elég napsütés, a hálózatba visszatápláló napelemes rendszerek tulajdonságának köszönhetően nem kell aggódni, mert ebben az esetben a szolgáltatótól kapott áram felhasználható, így nem fordulhat elő olyan eset, hogy felhős napokon áram nélkül marad a család. Az önálló rendszereknél erre a célra szolgálnak az akkumulátorok: a rendszer a megtermelt többletáramot egy akkumulátorban tárolja, amely az esti órákban is felhasználható, de akkor is, ha a napelemek a kevés napsütés miatt nem tudják megtermelni a szükséges mennyiségű áramot. A harmadik napelemtípus a hibrid rendszer, amely az előző kettő kombinációja: csatlakozik a hálózatra, de akkumulátorokkal is rendelkezik.

De a lényeg: mindegy, hogy milyen napelemes rendszerünk van, egyikben sem kell attól tartanunk, hogy ha nem süt eléggé a nap, áram nélkül maradunk, mert mindegyik rendszer valamilyen formában megoldást kínál erre a problémára.

Mekkora napelemes rendszerre van szükségem?
Ez is egy gyakran feltett, ugyanakkor teljesen jogos kérdés, hiszen nincs két egyforma napelemes rendszer, már csak azért sem, mert vannak olyan szempontok, amelyeket kivétel nélkül minden esetben figyelembe kell venni:

  • A család és/vagy a háztartás éves villamosenergia-fogyasztásának mértéke,
  • az ügyfél sajátos igényei,
  • és az ingatlan adta lehetőségek.

Ezt a néhány dolgot szoktuk szem előtt tartani, hiszen a napelemes rendszereket eredetileg úgy tervezték, hogy pontosan annyit, vagy legfeljebb egy kicsivel többet termeljenek, mint amennyire szükség van.

A napelemes rendszer méretét tehát nem az ügyfél, de még csak nem is mi határozzuk meg, hanem egyrészt az igények és lehetőségek, másrészt a villamosenergia-fogyasztás mennyisége.

A kérdésben szereplő napelemes rendszer mérete alatt nem kifejezetten a napelemek méretét értjük, hiszen ezek nagyjából azonos méretűek.

A rendszer mérete a napelemek száma alapján is értelmezhető, de ez függhet a kívánt és elvárt végső teljesítménytől is.

Az mindenesetre egészen biztos, hogy a tulajdonosnak nem kell aggódnia a napelemes rendszer méreteivel kapcsolatban, hiszen kivitelező partnereink mindent gondosan megterveznek, és pontosan tudják, hogy mit kell figyelembe venni a tervezés során.

Mennyibe kerül egy napelemes rendszer?
Sajnos erre a kérdésre nem lehet teljesen konkrét és pontos választ adni, mivel minden napelemes rendszer telepítése egyedi árajánlat alapján történik.

Ennek oka, hogy nincs két azonos energiaszükségletű ingatlan, ahogyan nincs két egyforma háztartás sem.

A napelemes rendszerek árairól azonban általánosságban elmondható, hogy függetlenül attól, hogy milyen méretű rendszerre van szükség, egyszeri, jelentős kiadásról van szó.

Hogy kicsit pontosabbak legyünk: egymillió forint feletti összeggel kell számolni, ami nem kis összeg, de szerencsére vannak olyan lehetőségek, amelyek egy kicsit megkönnyíthetik a helyzetet.

Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a minőségért is fizetni kell.

Cserébe viszont garantált a jó hatásfok és a hosszabb élettartam, ami hosszú távon - a gazdaságosság szempontjából - sokat számít.

A napelemes rendszerek árába beletartozik az elengedhetetlen inverter is, amely nélkül nem jutnánk hozzá a váltakozó áramhoz; mondhatjuk, hogy ez a rendszer szíve és lelke.

Természetesen az ár tartalmazza a napelemek tartószerkezetét is, hiszen a paneleket nem közvetlenül a tetőre rögzítik, és az összeget nagyban befolyásolja a napelemes rendszer névleges teljesítménye is, amely, mint már említettem, az ingatlan éves villamosenergia-fogyasztásától függ.

Mennyi idő alatt térül meg egy napelemes rendszer?
Ez is egy nagyon fontos kérdés, tekintve, hogy a napelemes rendszer melletti elköteleződés egyik fő oka a megtakarítás lehetősége, így természetes, hogy sokan kíváncsiak a válaszra.

Általánosságban elmondható, hogy a megtérülési idő körülbelül 10 év.

Ez pedig a következőképpen történik:

a tetőre helyezett napelemeket ennek köszönhetően fizeti ki. kevesebb villanyszámlát kell fizetnie, mivel ez az Ön rendszere jó esély van arra, hogy a háztartása ellátásához szükséges villamos energia nagy részét megtermeli - bár ez a választott rendszer típusától is függ. Röviden, ez a napelemes rendszerek megtérülésének módszere: Önnek lényegesen kevesebbet kell fizetnie a szolgáltatónak, így a pénz az Ön zsebében marad.

Ezért mondjuk, hogy a napelemes rendszer hosszú távú befektetés.

Ami azonban ezután következik, az a valódi, tiszta megtakarítások időszaka.

Mindebből világosan látszik: nagyon fontos, hogy a napelemes rendszer telepítését szakszerűen és megfelelően végezzék el a megfelelő szakemberek, hiszen ez az egyik kulcsa a jövedelmezőségüknek.

Mennyi időbe telik egy napelemes rendszer elkészítése?
De érdemes végigmenni a folyamaton is, hogy lássuk, mennyi időbe telik egy ilyen rendszer kiépítése átlagos esetben.

Az egyik legrövidebb szakasz az árajánlatkérést követő néhány nap: amint megkapjuk az árajánlatkérését, megyénkben működő napelemgyártó partnerünk igyekszik a lehető legrövidebb időn belül visszahívni Önt, hogy egyeztessük az igényeit, megválaszoljuk az esetlegesen felmerülő kérdéseket, és az előzetes árkalkuláció során megbeszéljük az összeget.

Ha minden rendben van, akkor egy előre egyeztetett időpontban el tud jönni Önhöz egy helyszíni felmérésre (ami maximum néhány órát vesz igénybe), hiszen a szakembereknek mindent pontosan ellenőrizniük kell, ezt követően azonban már végleges árajánlatot tudnak adni.

Az engedélyeztetések sajnos több időt igényelnek, így kb. egy hónapot kell várnia arra az egy napra, amikor telepíthetik Önnek a napelemeket.

Ezt követően még egy adminisztrációs folyamat következik az áramszolgáltatóval, hogy végül használhassa a telepített napelemes rendszert: ez nagyjából további 1-2 hetet jelent. Bár időben nem néhány napról van szó, mégis megéri várni.

Mekkora az élettartama egy napelemes rendszernek?
A napelemes rendszerek esetében is igaz, hogy a minőség jelentősen befolyásolja a tartósságot és az élettartamot.

Tehát ebben az esetben is fontos odafigyelni a minőségre, amit mi meg is teszünk.

Egy jó minőségű napelem esetében például több évtizedes stabil és megbízható működésre lehet számítani: a legtöbb minőségi gyártó több évtizedes garanciát is vállal a napelemek teljesítményére.

A napelemes rendszerek élettartama azonban nemcsak a panelek minőségétől függ, hanem az invertertől is, hiszen ennek segítségével a váltakozó áramot egyenáramból alakítják át, így hiába működnek jól a napelemek, ha az inverter rossz minőségű.

De partnereink erre is odafigyelnek, és nem szerszámokkal dolgoznak, csak jó minőségű invertereket használnak.

Összefoglalva: minden napelemes rendszer élettartamát jelentősen befolyásolja az elemek és a hozzá tartozó eszközök minősége, ha ezek adottak, akkor több évtizedes tökéletes működésre számíthat.

A lehető legjobb felhasználói élmény érdekében úgynevezett sütiket (cookie) használunk. Ön hozzájárul a sütikhez, ha továbbra is használja weboldalunkat. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom